Pişik Oluşumu Engellenebilir

  • 17 Kasım 2017
  • 172 kez görüntülendi.
Pişik Oluşumu Engellenebilir

Sıkı sıkı bağlanan bezlerden dolayı hava alamayan bebeğinizin alt bölgesinin, pişik olma riski çok fazla. Pişik olan bebeğiniz, gün boyunca rahatsız ve huzursuz olur. Bu yüzden bebeğinizde oluşabilecek pişiğe karşı neler yapmanız ve hangi temizlik ürünlerini kullanmanız gerektiğini onun sağlıklı gelişimi için bilmeniz gerekmekte.
Pişik Nedir? : Pişik genellikle bezin bağlandığı bölge olan popo, kasıklar ve dış cinsel organların çevresindeki derinin tahrişidir. Özellikle altı sık değiştirilmeyen bebeklerde idrar ve dışkıda oluşan amonyağın deriye temas etmesi sonucu oluşur. Bazen bezlerin yıkandığı sabun tozu ve deterjana karşı oluşan alerji ile bezin kenarlarında bulunan naylonun deriyi tahrişine bağlı olarak da pişik vakaları görülebilir. Pişik kırmızımsı bir zemin üzerinde ufak noktalar şeklinde veya zımba ile delinmiş gibi daha geniş lekeler halinde görülür. Bu yüzden annelerin hijyenik şartlarda üretilmiş ve bebek tenini nemden koruyan hazır bebek bezlerini tercih etmeleri, pratik kullanımlarının yanı sıra bebeğin sağlığı açısından da önemli.
Bebeğinizin Altını Değiştirirken : Bebeklerin bacak araları ve kalçaları, özellikle uzun süre ıslak kaldığından çabuk tahriş olur. Bu nedenle, bebeğinizin bezini 3–4 saatte bir değiştirmeniz gerekmektedir. Genel olarak bebeğinizi emzirdikten sonra altını değiştirmeniz uygun değildir. Her değiştirmede bebeğinizin altını su ile temizlemeli ve kurulamalısınız. Eğer kız çocuğunuz varsa bu temizliği, önden arkaya doğru yapmanız önemlidir. Bezi değiştirirken bebeğinizin altının bir süre açık kalması iyi olur.
Bebeğinizin Islak Mendili Özel Olmalı? : Bebek cildi yetişkin cildine oranla daha hassastır. İnce olan cilt tabakası bebeği tahrişlere ve cilt enfeksiyonlarına karşı daha savunmasız yapar. Özellikle yeni doğan döneminde sık olarak kaka yapan bebeklerin cildinin tahriş olmaması için anne ve babaların dikkatli olması gerekir. Sık sık bebeğin alt temizliğini yapmak, bebek bezini değiştirmek ve temizlikte kullanılan ürünlerin bebek cildine uyumlu olmasını gözetmek durumundadırlar.
Bebeğinizin alt temizliği için kullanacağınız ürünlerde; kimyasal katkı maddeleri, koku ve renk veren sentetik maddeler, alkol, alerji ve tahriş yapan koruyucu maddelerin bulunmamasına dikkat etmelisiniz.
Günümüzde birçok anne bebeğin el, boyun, koltuk altı, alt temizliği gibi durumlarda ıslak mendillerini kullanıyor. Bu özende ıslak mendiller oldukça önemlidir. Uzmanlara göre, süt ürünleri, soya yağı ve badem yağı gibi doğal yağları içeren temizleme mendilleri bebeğin cildini nemlendiriyor, pişik ve tahriş oluşumunu önlüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ