Eklem Ağrısı Deyip Geçmeyin, Çocukları Bile Etkiliyor

  • 28 Ekim 2016
  • 489 kez görüntülendi.
Eklem Ağrısı Deyip Geçmeyin, Çocukları Bile Etkiliyor

12 Ekim tüm dünyada “Dünya Artrit Günü” olarak kabul edilerek, farkındalık yaratmak ve toplumu bilgilendirmek amacıyla çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Türkiye Romatoloji Derneği de ülkemizde bu hastalığa dikkat çekmek için bilgilendirme toplantısı yaparak, güncel gelişmeleri ve hastalık hakkında bilgileri kamuoyu ile paylaştı.
Toplantıda konuşan Türkiye Romatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat İnanç ve Türkiye Romatoloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gül, 200’e yakın romatizmal hastalığın Artrit’e neden olduğunu belirterek, genetik yatkınlıkla birlikte çevresel faktörlerin, özellikle sigara kullanımının riski artırdığını belirtiyorlar.

Her yaşta görülebiliyor
Bu hastalığın genellikle ileri yaşlarda görüldüğüne inanılsa da her yaşta kendini gösterebiliyor. En sık görülen Romatoid Artrit’in, nedeni tam olarak bilinmese de otoimmün bir hastalık olduğu, bağışıklık sisteminin normalden farklı çalışması sonucu, vücudun kendi dokularına karşı yanıt vererek, sağlıklı dokuları yıpratmasına neden olduğu belirtiliyor.

Ağrı, şişlik, kızarıklık
Artrit eklem iltihabına verilen isim. Eklemlerde iltihap sonucunda ağrı, şişlik, kızarıklık ve hareket kısıtlılığı gelişiyor. Vaktinde ve doğru tedavi edilmezse eklemlerde oluşan hasara bağlı olarak kalıcı sakatlıklara neden oluyor. Artrit yani eklem iltihabının süresinin uzaması özellikle de altı haftayı geçmesi, yakınmalarının istirahatla artması ya da sabahları yarım saati geçen bir tutukluk olması, beraberinde cilt bulguları, ağız kuruluğu, göz kuruluğu gibi başka organlarla ilgili bulgularında eşlik etmesi müzmin bir hastalık olduğunu gösteriyor.

Ailevi Akdeniz Ateşi çocukluk çağında başlayan bir Artrit’tir
Genetik yatkınlık değişik Artrit türlerinin gelişmesinde önemli rol oynar. Genetik nedenlerin doğrudan hastalığa sebep olduğu az sayıda hastalık vardır. Bunlar arasında ülkemizde sık görülen Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığı, özellikle çocukluk çağında başlayan Artrit nedenleri arasında sayılabilir. Artrit’e neden olan hastalıkların büyük çoğunluğu ise tek nedenden kaynaklanmaz. Çok sayıda genetik ve bunlarla etkileşen farklı çevresel nedenlerin bir araya gelmesi hastalıkların ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Çevresel etkenlerin bir kısmı kontrol edilebilir nedenler olarak Artrit’ten korunmada önem taşır.
Ailevi Akdeniz Ateşi 20 yaş altında başlayan, ataklar halinde ortaya çıkan, karın ağrısı, ateş, eklemlerde ağrı, şişlik ve göğüs ağrısı gibi tekrar eden bulgularla kendini gösteren bir hastalıktır. Diğer enfeksiyon hastalıkları ile karıştırılmaması ve zamanında teşhis konulması için ailelerin tekrar eden semptomlara dikkat etmeleri gerekiyor.

Zamanında teşhis ve uygun tedavi
Prof. Dr. Murat İnanç, Artrit belirtilerinden şüphelenen kişiler için izlenmesi gereken yol haritasını şöyle özetliyor: Uzun süreli veya şiddetli eklem ağrısı olanlar, artrit olduğu düşünülen hastalar en kısa zamanda bir uzman tarafından değerlendirilmeli ve tanısına uygun şekilde tedavileri planlanmalıdır. Artrit başta olmak üzere kas-iskelet sisteminin tıbbi hastalıklarıyla uğraşan uzmanlık alanı romatolojidir. Artritli hastaların takip ve tedavisi bir ekip çalışması gerektirir. Bu ekipte romatoloji uzmanının yanı sıra fiziksel tıp ve rehabilitasyon, ortopedi, fizyoterapi uzmanları da yer alır. Türkiye’de hekimler iç hastalıkları ihtisası sonrasında 3 yıl eğitim gördükten sonra romatolog olmaktadır. İç Hastalıkları kökenli romatologları biraraya getiren ve düzenli olarak ulusal ve uluslar arası bilimsel faaliyetleri düzenlemekte olan derneğimizin üye sayısı 250’nin üzerindedir.
Artritin erken tanınması ve doğru tedavi edilmesi hasarlara bağlı maluliyet gelişmeden düzelmeyi sağlar. Günümüzde gelişen tedavi imkânlarının akılcı ve yerinde kullanılması sayesinde hastaların yaşam kaliteleri artmakta ve işlevsel kayıpları olmadan yaşamlarını sürdürmeleri hedeflenmektedir. Artrit tedavisi bir romatoloji uzmanı yönetiminde sürdürülmeli ve ilaçların etkinliği ve yan etkileri yakından izlenmelidir. Hastaların uygun aralıklarla takip edilmesi ve gerekli tedavi değişiklikleri yapılarak etkili ve güvenli bir tedavinin sağlanması başarılı sonuç almak için zorunludur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ